Metabolomika

Rólunk

A metabolomika a metabolitszintek változásainak szisztematikus tanulmányozása. A molekuláris omikák közül (pl. genomika, transzkriptomika és proteomika) a metabolitszintek állnak a legközelebb az organizmusok fenotípusához. A metabolitszint-változások befolyásolhatják az intra- és extracelluláris kommunikációt, a stresszválaszokat, vagy jelezhetnek más metabolikus változásokat is. Célunk, hogy kutatásához közelebb vigyük a metabolomikát és bővüljön vele a vizsgálatainak köre.

Bővebben

Technikák

Mintatípusok

Mintatípusok, amiben már van tapasztalatunk:
Baktériumok, élesztőgombák, emlős sejtkultúra, C. elegans, növény levelek, nitrogénkötő gümő, alga, vizelet, vérplazma/vérszérum, emberi szövetminták és még sok más. Készen állunk metabolitokat mérni bármilyen új és kihívást jelentő biológiai anyagból.

Válogatott

Szolgáltatásaink

A nemcélzott metabolomikai módszerünk alkalmazható különböző mintatípusokra a növényektől az emlős sejtkultúrákig. A módszer a központi szénanyagcserétől az aminosavakig és azok bioszintéziséig terjedő metabolikus útvonalakat fedi le. Kiemelkedő költséghatékonysággal szolgáltat adatokat ~160 metabolit szintjéről. Az adatelemzés az adott organizmustól függő metabolikus hálózati struktúrákat is felhasznál, ezért az adatsorok alkalmasak a metabolikus útvonalak szintjén végzett szisztematikus elemzésre. A nem célzott metabolomikai módszereink lefedettségének növelése érdekében nagy áteresztőképességű vegyületosztály-specifikus módszereket is alkalmazunk. Ezek a módszerek az energiaanyagcserére és a nukleotid-foszfátokra, a TCA-ciklusra, valamint az aminosavakra terjednek ki jelenleg.

Nem célzott metabolomika

Módszerünk a poláris metabolitok átfogó elemzésére összpontosít, és két mérési módot alkalmaz, amelyet egy több mint 500 endogén metabolitot tartalmazó metabolitkönyvtár támogat. Ez a módszer szemi-kvantitatív adatokat szolgáltat a központi anyagcseréről, így jól alkalmazható rendszerszintű omikai vizsgálatokhoz
Bővebben

Célzott TCA-ciklus metabolitszint meghatározás

A TCA (trikarbonsav) ciklusban lévő metabolitok mérése kulcsfontosságú a sejtek energiatermelésének és anyagcsere-szabályozásának megértéséhez, mivel ez az aerob légzés központi útvonala. Emellett a TCA-ciklus metabolitjainak változása gyakran összefügg a rákos sejtek metabolikus adaptációjával, mivel ez az útvonal kritikus fontosságú a daganatok energiaellátásának és gyors terjedésének támogatásában.
Bővebben

Célzott aminosavszint meghatározás

Az aminosavszintek meghatározása elengedhetetlen a fehérjeszintézis és az anyagcsere egészséges működésének monitorozásához. Ezen kívül az aminosavak koncentrációinak változásai jelezhetnek anyagcserezavarokat és abiotikus stressz állapot létrejöttét is.
Bővebben

Energiaanyagcsere és nukleotid-foszfátok

A nukleotid-foszfátok, mint például az ATP, a GTP és származékaik, valamint az elektronhordozók, mint a NADH és a NADPH, nélkülözhetetlenek a biokémiai reakciók működéséhez, és a redox- homeosztázis fenntartásához. Ezek a metabolitok kulcsszerepet játszanak a sejtlégzésben és az oxidatív stresszreakciók szabályozásában.
Bővebben

Szegedi Tudományegyetem
--hu
--hu
--hu
Eötvös Loránd Tudományegyetem
--hu
--hu

Cikkeink

Válogatott publikációk

Munkatársak

TENGÖLICS Roland

laboratórium vezető

SAJBENCsilla

kutatási asszisztens